O ľudoch pre ľudí

November 1989

Miroslav Brunner
6. novembra 2016

       Vždy keď prekročím hranice Slovenska, nedá mi to, spomeniem si na pocit spred nejakých 33 rokov. Aký? Stál som ako vojak v Českom lese a pozeral na územie Nemecka. Hlboko som vnímal hlúposť rozdeleného sveta. Ešte som sa vtedy, určite nie, nezamýšľal kto za to môže, koho záujmom toto slúži. Len som vedel, že ja a väčšina ľudí na „druhej“ strane za tento stav priamo nenesieme zodpovednosť. No neviem ako, len som cítil, že príde doba, a aj ja sa pozriem na tento kraj  z opačnej strany. Keď som po dvoch rokoch šiel do civilu, do vienka mi pribalili zákaz ísť do zahraničia najbližších 6 rokov. A do toho „západného“? Vyzeralo to na zákaz „navždy“!

      Prišiel však 89 a všetko sa zmenilo. No ja som ten kraj ešte dlho nevidel. Medzitým som sa oženil a naše dve malé dietky boli prednejšie. A potom zase dlho nič. Na nákupné zájazdy a nálety do Benátok, Hainburgu som nemal žalúdok. Však si počkám.

      Kto si počká, ten sa dočká! Dočkal som sa aj ja. Deti už boli veľké, moja sestra dokonca už bývala v Luxemburgu, aj nejaké financie sme už mali. Tak hajde na návštevu. A trval som na svojom, ideme cez Rozvadov, aby som to videl z druhej strany. A to je ďalší pocit na ktorý nezabudnem, ešte mi kontrolovali pas, ešte ma zdržiavali, ale už nezadržali. Uvidel som to presne tak ako som si to pred tými rokmi predstavoval. A verte mi mal som slzy v očiach. A zase prešiel nejaký čas a ja chodím cez tie a iné hranice vo väčšine Európy dokonca bez kontroly.

      Veľa sa zmenilo. A pre mňa hlavne toto: vďaka príslušnosti k EU sa cítim ako človek, ako Európan s európskym pasom. Moja vlasť, krajina kde žijem sa rozšírila. Veď máme „svoje“ a nie jedno more, do Álp prečo nie? Paríž? Vo Viedni sme ako doma. A fakt aj ten oceán môžem zažiť bez pasovej byrokracie.

      Som Európan a raz budem Svetoobčan, viem to!

      Vďaka November 1989.

Zamyslime sa !!!!!

Žijeme spolu na našej Zemi
Sledujeme vyhlásenia politikov, ktorý sú poväčšinou v priamom napojení na busine...
Nezabudnime – Zamyslime sa!
Európska komisia – Vyhlásenie Európsky pamätný deň rómskeho holo...
Konferencia o budúcnosti Európy / Deň Európy 2021
Dnes, keď si pripomíname „Deň Európy“ začala oficiálne Konferencia o...
Kroky a krôčiky 18 – miesto pre ľudí
Singapúr stavia ultramodernú štvrť. Autá jazdiace pod zemou, odsávanie odpadkov ...
Som za 10. diel – všetci za jedného
Európska komisia – Tlačová správa Globálna reakcia na koronavírus: EIB a K...
Kroky a krôčiky 17
Bádanie, objavovanie. Sen nás mnohých. Posúva ľudstvo vpred. Jedným z ľudí, ktor...
%d blogerom sa páči toto: