O ľudoch pre ľudí

Skrytý odkaz Bitcoinu

Jakub Brunner
20. januára 2019

Zatiaľ posledný pokus ako vytvoriť kameň mudrcov, čo by pretvoril olovo na zlato, Bitcoin je na pokraji spľasnutia.  Čo nám ale táto bublina priniesla? Určite podporila predstavu, ktorá sa v krajinách západnej pologule stále viac udomácňuje. A to, že bez práce sú koláče. 

Či už formou špekulácie, alebo povestným ťažením, si skutočne mnoho ľudí zarobilo nemalé peniaze. Tí ale vystihli zeitgeist. Alebo, ako hovoria surferi, nabehli na správnu vlnu v správny čas. Pokles cien naznačuje, že sa tieto dvere zatvárajú.

Rozdielom oproti ostatným finančným bublinám je však najmä príležitosť použiť automat aby sám zarábal peniaze.  Ľudia ktorý sa rozhodli túto príležitosť využiť si naozaj prví krát mohli vyskúšať, aké to je mať plne automatizovanú továreň na peniaze u seba doma.

Predstavme si ale, keby tento automat nesprostredkúval iba platby alebo šifroval dáta. Ak by totižto niekto využil plný potenciál automatizácie a vytvoril produkciu nie fiktívnych peňazí ale skutočných výrobkov, čo všetko by nám to mohlo poskytnúť?

Už v dnešnej dobe je produkcia veľkého spektra výrobkov automatická. S nástupom umelej inteligencie a vyspelého softvéru, sa ale automatizujú aj nevýrobné oblasti. Podľa portálu priemysel.info dokáže automatický softvér vykonať až 20-krát viac administratívnych operácií ako ľudský úradníci a to o 17 percent vyššou presnosťou. Náklady sú pri niektorých operáciách nižšie až o 15 percent. Investíciu do robotov si však zatiaľ môžu dovoliť iba veľké firmy. Tá má ale vysokú návratnosť a aj keď virtuálna pracovná sila nie je neomylná neustále sa zdokonaľuje.

Je možné že časom sa budú automatizovať aj procesy spojené s marketingom a predajom.  Rozsah tohto článku nedovoľuje úvahy o konkurenčnom prostredí kde bude zápasiť jedna umelá inteligencia proti druhej o miesto na trhu. Dovoľuje nám sa však zamyslieť aké by asi bolo vlastniť samostatne riadiaci sa podnik a aká by bola naša úloha vo svete v ktorom by to bolo možné.

Nezabudnime – Zamyslime sa!
Európska komisia – Vyhlásenie Európsky pamätný deň rómskeho holo...
Konferencia o budúcnosti Európy / Deň Európy 2021
Dnes, keď si pripomíname „Deň Európy“ začala oficiálne Konferencia o...
Kroky a krôčiky 18 – miesto pre ľudí
Singapúr stavia ultramodernú štvrť. Autá jazdiace pod zemou, odsávanie odpadkov ...
Som za 10. diel – všetci za jedného
Európska komisia – Tlačová správa Globálna reakcia na koronavírus: EIB a K...
Kroky a krôčiky 17
Bádanie, objavovanie. Sen nás mnohých. Posúva ľudstvo vpred. Jedným z ľudí, ktor...
Som za 9. diel – posolstvo pre nás Slovákov
zdroj video RTVS(YouTube) Zamyslime sa!!!!!...
%d blogerom sa páči toto: