O ľudoch pre ľudí

Mám pocit…

Miroslav Brunner
5. júna 2019

Mám asi „deja vu“, a to veľmi silné. Počúvam správy zo sveta a znie to akoby som sa vrátil nejakých 40 rokov späť. Amerika rinčí zbraňami, Izrael bombarduje civilov, Rusi vyvíjajú nové zbrane, teroristi ničia ľudské životy kde kade a pod. No hej sú tu aj rozdiely. Na Slovensku máme fašistov a to otvorených a skrytých dokonca v parlamente. A nie len na Slovensku, vládnu v Taliansku – opäť, vo Francúzku majú silnú podporu.

Znovu ponúkajú super riešenia, ktoré už raz boli ponúkli. Zničený svet, milióny mŕtvych a nezvestných, zničené životy a sny niekoľkých generácií.

Toto je ich predstava slobody a rovnosti

Keď som si ako 17 ročný vyberal tému na SOČ ( Stredoškolskú odbornú činnosť) rozmýšľal som o mnohých, bavila ma astronómia, chémia, šport. Práve v tom období sme so školou navštívili Kľak a Ostrý Grúň. To čo som tam vtedy počul a nie len o fašistoch, gardistoch ale aj o partizánoch ma primälo sa hlbšie oboznámiť s dejinami nielen tejto hroznej vojny, ale aj s príčinami jej vzniku. Svoju prácu som nazval „Norimberský proces a čo mu predchádzalo.“ Vďaka môjmu profesorovi ruštiny, ktorý skoro z nôh spadol keď som mu povedal o čom budem písať (nemyslel si totiž, že sa o také veci zaujímam), som sa dostal k veľmi zaujímavým materiálom, veľa som precestoval, rozprával s ľuďmi čo vojnu zažili a to na oboch stranách. Vieme na ktorej strane bolo oficiálne Slovensko, však.

A môj vtedajší záver “ nech je ako chce, nech človek prežil tieto časy na ktorejkoľvek strane, určite nebude chcieť dopustiť opakovanie chýb, ktoré viedli k tomuto šialenstvu“ !

Dôsledky !!!!!!!

Ha, omyl. Veľký omyl naivného študentíka, ktorý si myslel, že chyby takého rangu sa nemôžu opakovať. A človeka čo si donedávna myslel, že rasizmus, xenofóbia sú na ústupe. A že pamäť je večná!!! Študentík podcenil “ svetový poriadok“. Svet kde zisk je nado všetko. Kde sa dá popierať každý fakt, ktorý nevyhovuje chamtivcom čo ovládli náš svet.

Nástroje

Čo sa stalo s pamäťou? Je to strach? Strach z nepoznaného? Strach z inakosti? Strach z učenia sa? Vieme o chudobe sveta, o exekútorských mafiách, o genocídach, o klimatickej kríze. Vážne si niekto môže myslieť, že nenávisť je riešenie?

Výsledok

A tu si spomeniem. Na jednu pani, ktorá bola jednou s tých ľudí čo som oslovil pri písaní tej mojej stredoškolskej práce. Prežila! Nebola v koncentráku, nebola na fronte, ani nezažila bombardovanie. Prišla o deti o oboch synov, synov čo sa postavili nenávistnej ideológií a prišli pritom o život. Položili ho s vierou v ľudstvo, v nás. S vierou v lepší svet. Kto z nás by to chcel zažiť? Som rodič a len pri pomyslení na to ma mrazí.

Ako naložíme z ich obeťou?

Náš cieľ!!!!!

Prosím, viem veľakrát to nie je ľahké. Problémy nás tlačia. Robíme ako otroci. Chápem. Rozumiem. Len si myslím, že tieto naše ťažkosti nevyriešime zlom a nenávisťou.Obviňovaním iných. Pomyselnou nadradenosťou nad inými, ktorí sú ešte viac chudobní ako my. Ničením sveta tých druhých. To už sme skúsili a NEDOPADLO !!!

Zamyslime sa !!!

O migrácií tak ako sa hovoriť má
Vypočujte si kliknutím na link: Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migrác...
Hlas zdravého rozumu
Keď niekto rozmýšľa aj srdcom. https://www.europarl.europa.eu/plenary/sk/vod.htm...
Michail Sergejevič Gorbačov
V týchto dňoch svet prišiel o veľkého človeka. Ja osobne o človeka s ktorým bola...
Keď je potrebné počúvať názory, diskutovať a myslieť.
Dnes, keď strácam nádej v ľudstvo. Keď mám dojem, že žijem obklopený tuposťou. K...
Žijeme spolu na našej Zemi
Sledujeme vyhlásenia politikov, ktorý sú poväčšinou v priamom napojení na busine...
Nezabudnime – Zamyslime sa!
Európska komisia – Vyhlásenie Európsky pamätný deň rómskeho holo...
%d blogerom sa páči toto: