O ľudoch pre ľudí

Už pred 50 timi rokmi…..

Miroslav Brunner
13. júla 2019

Za pár dní to bude 50 rokov od chvíle kedy ľudstvo spravilo „obrovský skok“. Dokázalo prostredníctvom svojich vyslancov vstúpiť na ďalšie nebeské teleso. Hoci celá misia počnúc vyhlásením prezidenta jednej krajiny a končiac letmi za hranice našej Zeme s cieľovou stanicou Mesiac, bola najskôr myslená ako pokus dostať sa do čela pomyselného a nezmyselného závodu o prvenstvo vo „vesmírnom závode“, stala sa napokon víťazstvom umu a odvahy celého ľudstva.

zdroj NASA.gov Cesta začína

O tejto misií sa popísalo a popíše veľa. A dnes už je možné nájsť napr. na stránke nasa.gov podrobnosti o tejto zázračnej misií ľudstva.

zdroj NASA.gov Orol pristál

Bol som vtedy malý chlapec, sliepňal som spolu s rodinou pred čiernobielou telkou na ktorej bolo ledva vidieť čo sa deje. No nálada a energia sa nedá popísať. Plynul čas a misia sa skončila. Nepokračovala. Zvíťazil obmedzený ziskuchtivý pohľad na svet. Vojny boli prednejšie ako nádej, ako mier, ako veda.

zdroj NASA.gov Veda už aj tam vonku

Ano, prišla doba ďalších úžasných misií akou boli lety raketoplánov, stanica MIR a potom ISS, družice Zeme a hlbokého vesmíru. Sondy na planéty slnečnej sústavy. Ale ten, ten osteň z toho, že sa nevyužila šanca pokračovať, je o to väčší o čo je hlúpejšia príčina. Hranice(ktoré žiadny kozmonaut z vesmíru nevidí), zisk za každú cenu, vládychtivosť, otrokárstvo, zbrane to sú len malé príklady tých hlúpych príčin.

zdroj NASA.gov Neskutočné, že to bola pravda

Ubehlo 50 rokov. Verím, že toto okrúhle výročie tejto fantastickej misie nám pomôže znovu začať snívať, zamyslieť sa nad stavom spoločnosti, nastaviť cieľ pre všetkých ľudí na našej planéte bez rozdielu. Vysporiadať sa s hrozbou klimatických zmien spôsobom hodným kozmického veku.

zdroj NASA.gov Pristávame

Je to príležitosť k reštartu, k odsúdeniu súčasného systému, ktorý sme si zabetónovali. Možno porozmýšľať o vlastnom postavení v spoločnosti, posnívať o Zemi bez peňazí, hraníc, korporácií, otrokárov, zbraní. O Zemi plnej spokojných ľudí, učiacich sa, robiac to čo ich baví, ktorí cestujú po našom vesmíre ako dnes cestujeme do vedľajšieho mesta.

zdroj NASA.gov Nie je nádherná?

Zamyslime sa !!!!!

O migrácií tak ako sa hovoriť má
Vypočujte si kliknutím na link: Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migrác...
Hlas zdravého rozumu
Keď niekto rozmýšľa aj srdcom. https://www.europarl.europa.eu/plenary/sk/vod.htm...
Michail Sergejevič Gorbačov
V týchto dňoch svet prišiel o veľkého človeka. Ja osobne o človeka s ktorým bola...
Keď je potrebné počúvať názory, diskutovať a myslieť.
Dnes, keď strácam nádej v ľudstvo. Keď mám dojem, že žijem obklopený tuposťou. K...
Žijeme spolu na našej Zemi
Sledujeme vyhlásenia politikov, ktorý sú poväčšinou v priamom napojení na busine...
Nezabudnime – Zamyslime sa!
Európska komisia – Vyhlásenie Európsky pamätný deň rómskeho holo...
%d blogerom sa páči toto: