spoločnosť

Deň Európy

Žijeme v MIERI! Už si vlastne neuvedomujeme aký je to výdobytok. Aké je to bohatstvo. Vďaka “zakladateľom”, ľuďom, ktorý mali víziu lepšieho sveta je to dnes možné. A nie len to, ako občan Európskej únie do väčšiny krajín Európy cestujem bez hraníc. Tí z vás čo si pamätajú prehliadky, vízové doložky nič nemusím dodávať. Získali sme novú vlasť, celú Európu.

Práve včera (8.5.2020 poz. autora) som si bol pripomenúť a uctiť pamiatku obetí najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva. Rok čo rok v tento deň oveľa viac cítim tú obrovskú bolesť, nezmysel takýchto konfliktov. Podľa posledných zdrojov si tento konflikt, či už priamo alebo v súvislosti s nim vyžiadal 72 miliónov obetí. Toľko zmarených životov!😪Každý jeden mal svoje sny, túžby. A to na oboch stranách. O koľko nových vynálezov, o koľko nových kníh, obrazov, sôch, o koľko lásky sme prišli.

Európsky parlament

Dnes si užívame, aspoň doma v Európe slobodu a mier. Zďaleka ani ten náš svet nie je ideálny. Sociálna nerovnosť sa ukazuje ako veľký problém, ktorý musíme riešiť. Klimatická zmena prebiehajúca na našej planéte si vyžaduje zmenu myslenia. Zmenu systému, povedzme si rovno kapitalizmu. Pretože ten súčasný systém nemá na prichádzajúce problémy odpoveď, ktorá by uspokojila všetkých ľudí bez rozdielu. Ale to sa dá len v spolupráci všetkých ľudí. A to je obrovská výhoda nášho sveta bez hraníc. Sveta Európskej únie. Mier je základný predpoklad.

Máme tendenciu zabúdať. V každom projekte a projekt zjednotenej Európy nie je výnimkou, sa nájdu nedostatky, veci ktoré potrebujú reformu. Proste sme živí a vyvíjame sa. Tak aj naše projekty sa vyvíjajú. Volebný systém v EU potrebuje reformu. Rada Európy sa ukazuje ako zastaralý systém. Je veľakrát v područí finančných záujmov korporácií, nehovoriac o politických záujmoch ľudí, ktorý len natŕčajú dlaň a nechcú ničím prispieť. Hlasovanie v Rade musí byť jednohlasné a to zo sebou prináša možnosť týchto spiatočníckych síl ovplyvniť deje podľa seba. To znamená zisk za každú cenu. Je potrebné dať oveľa viac právomocí Európskemu parlamentu a z volených zástupcov vytvoriť plnohodnotný správny orgán.Voliť musíme ľudí z víziou, vyberať si kandidátov z ktorejkoľvek krajiny. Nie na základe štátnej príslušnosti. Ale na základe viery, že práve tento človek zastupuje to čo ja si predstavujem že je potrebné presadiť. To je len jedna záležitosť, ktorú musíme zvládnuť.

My ľudia sme súčasťou prírody

Cez všetky nedostatky, chyby sa ukazuje projekt zjednotenej Európy ako jediná cesta k životu. Prináša benefity o ktorých bežný občan ani netuší. Zvlášť, keď mu to jeho vládcovia, veľakrát zo zištných dôvodov, ani nepovedia. Súčasná “covid kríza” je toho nádhernou ukážkou. Bez prostriedkov z EU by všetky štáty Európy boli na kolenách. Kuvici hľadajúci nedostatky ich zase nájdu, ale veľmi radi si polepšia o nejakých tých pár miliárd eur, ktoré potrebujú možno aj preto aby ich voliči nebrali na zodpovednosť. A z dejín vieme ako také “branie na zodpovednosť” vyzeralo, však. Je to veľmi jednoduché, v ľudských dejinách sme sa pohli vpred, vpred k lepšiemu životu vždy keď sme na tom posune začali spolupracovať. Je to jedna z vecí čo nás odlišuje od inej žijúcej prírody. Vedomá spolupráca. A tu máme možnosť. Možnosť pre spokojný život bez vojen, vykorisťovania, hraníc. Život plný porozumenia, lásky, vedeckého pokroku. Možno aj nepodmieneného príjmu, práva na bývanie, štúdium. Je to na nás, tak sa do toho dajme.

Cítim sa Európanom! Je to úžasný pocit stáť na námestí ktoréhokoľvek európskeho mesta a cítiť tu mnohorakosť a zároveň jednotu. Preto nech žije Európa, nech žije Európska únia.

Óda na radosť, aké príznačné

Zamyslime sa !!!

zdroj obrázkov: pixabay.com

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

4 komentáre

 1. Libuše Vyhlasová hovorí:

  JEDINĚ S RUSKEM A VEDENÉ PUTINEM

  1. Miroslav Brunner hovorí:

   S rusmi kľudne mam tam aj priateľov. Ale ja aj sovšetkými ostatnými ľuďmi sveta.

   1. Karol Kukla hovorí:

    pekne napisane pekne vychvalene …no jedna zasadna a obrovska chyba!!! ste slepy pan…Brunner alebo tak hlupy??? vy si nevidite ani na koniec nosa!!! ved cela …Europa sa zenie do zahuby !!! neviem kto vas plati za taketo clanky…aj ked ja viem zrejme kto no vsetko co sa deje nema nic spolocne s tym co bolo slubovane a co je tvrda realita zivota dnes!!! kulturnost a vyspelost europskych narodov je …naockovana niecim inym!!! mozete sa hanbit za takyto prispevok a vobec ze vam to svedomie dovoli napisat taketo klamstva !!!???pozrite sa do Francuzka do Nemecka do Hplanska do Svedska atd….co sa deje a spravne to pomenujte a objektivne …napiste!!!

    1. Miroslav Brunner hovorí:

     No to je Vaša pravda. Váš skepticizmus a strach zo života nezdieľam. Budúcnosť ukáže kto z nás mal pravdu. S pozdravom??

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.