O ľudoch pre ľudí

Okrem Nedele ešte jeden deň voľna…..

Miroslav Brunner
2. júna 2020

Tak a na Slovensku máme nový, či starý problém. Novú diskusiu a novú možnosť zamestnať a rozdeliť spoločnosť. Nuž rozdeľuj a panuj. O čo ide? Nuž o Nedeľu. Majú byť obchody otvorené alebo zatvorené? Donútilo ma to zamyslieť sa. Čo chcem ja? Takže v prvom rade by som sa na problém mal pozrieť s nadhľadom. Zvážiť pre a proti. Jedným zo základných faktorov delenia spoločnosti je „náboženský“ pohľad. A to je na Slovensku koniec zmysluplnej diskusie. Tak ako odstrániť túto nesporne ťažkú deliacu čiaru? Tak aby ani jedna skupina nemala pocit krivdy, nebodaj neúcty k ich pohľadu na svet? A aby sa rozbehla diskusia nepoznačená týmto antagonizmom, ktorá by zvážila skutočné prínosy, alebo negatíva. 

         Jedno riešenie ma napadá. Čo keby sme si určili ešte jeden deň voľna? Som za Stredu. Jaj! Nebojte sa, nie som príslušník nejakej cirkvi, ktorá svätí stredu, to pre tých, ktorí by si mohli začať myslieť, že zase niekto čo chce presadiť svoje. Streda mi len pripadá taká fajn, nie? Neviem o náboženstve na Slovensku, čo by stredu svätilo. Pokiaľ nie je štátny sviatok, pravda. Myslím tým každú Stredu v roku. Je tak fajn. V strede týždňa a zase voľno. Teda náboženský pohľad odstránime a môžme sa na problém pozrieť o to ľahšie, nezaťažený príslušnosťou k tej ktorej skupine.

zdroj: pixabay

Streda je môj návrh.😀

 Rozoberme si teda tento návrh.

        A) ľudia pracujúci v obchode majú mať nárok na voľno a venovať sa rodine.

        B) ľudia si chcú zarobiť, pretože sú príplatky

        C) ktorých ľudí sa to týka, všetkých, alebo len pracujúcich v obchode?

        Všimnite si ako ľahšie sa nám bude na ten problém dívať nezaťažený náboženským smerovaním.Budeme riešiť fakty.  Keďže Streda by bola ďalší deň voľna, je to nesporná výhoda pre každého. Na druhej strane vznikne výpadok príjmu za „súčasnú“ stredu. Tu by som dal do pozornosti jednu vec . V rôznych krajinách sveta a vzhľadom na to, že nežijeme vo vzduchoprázdne to určite príde aj k nám, sa už vážne uvažuje o skrátenom pracovnom týždni na 4 dňoví, a 4 hodinoví. Čiže, prekvapili by sme. Boli by sme progresívni, keby sme to zaviedli ako jedni s prvých. Nehovoriac  o vážnej príprave na automatizáciu výrobných procesov. Tie nás čakajú, predstavte si aj na Slovensku. Čo je pri zložení súčasného parlamentu dosť odvážna myšlienka, vzhľadom na stredoveké hodnoty, ktoré vyznáva väčšina poslancov. Ale automatizácia nezáleží na nich. Chvála bohu, žiada sa mi povedať. Čo však s tým výpadkom? Riešení je niekoľko. Jedným z nich je „nepodmienený príjem“ o ktorom vzhľadom na nárast automatizovaných procesov, ktorý nás čaká, sa bude musieť nie len hovoriť.  Naposledy zazneli správy o záujme ho zaviesť  zo Španielska.   Dobre, dobre, milí pravičiari, už to počujem. Kde na to zobrať? Nuž dobrá otázka a rozumiem jej. Predsa sa však pýtam.  Ako potom uživíme tých ľudí, ktorých automatizácia a robotizácia pripraví o pracovné miesta? Názory, nech pomrú si nechajte, diskutujem s rozumnými ľuďmi. Takže jedného dňa, v jednu už nie tak ďalekú chvíľu, to budeme musieť beztak riešiť. Tu máme prvú príležitosť. 

             Mňa však zaujíma ešte jedna vec, keď je argument rodina, ktorých pracovníkov sa voľno má týkať. Len ľudí pracujúcich v obchode, alebo všetkých? Keď všetkých, kto bude v elektrárni, kto vo vodárni, kto na pohotovosti. Televízie nebudú vysielať? Nebudeme chorí? Skutočne sa počas všeobecného voľna vzdáme televízie, múzeí, divadiel? A čo nebudeme variť? Všade zatiaľ pracujú ľudia. Koho sa to teda má týkať? A čo „smenári“? Koho zvýhodníme a koho nie? Nemajú ľudia pracujúci v týchto oboroch, alebo podnikatelia rodiny? Majú! Tak ako naložíme s týmto faktom?  

              Viete ja som založením „utopista“, viem si predstaviť spoločnosť, kde ľudia pracujú na veciach, ktoré ich bavia, kde je ich parketa a nie preto, že musia živiť seba a svoje rodiny. Modely existujú, ak chcete videť viac pozrite napríklad „Projekt Venus.

Nemusíte zo všetkým súhlasiť, polemizujte a hľadajte riešenia. To je len dobre, viac hláv,viac rozumu ako sa u nás správne hovorí. I keď😀sa človek pozrie na niektoré spolky – začne pochybovať, no to len tak na odľahčenie. Ja bytostne verím, že v každom v nás „ drieme“ nejaký talent, nejaká schopnosť, umenie o ktorom ani nevieme, pretože sa musíme venovať častokrát otrocký nezáživnej práci len preto aby sme prežili a zaplatili hypotéku a pod. 

             Čiže, ja som za Stredu, ba čo viac postupne za Pondelok, Utorok, Stredu, Štvrtok, Piatok, Sobotu a Nedeľu. Nech je každý deň „voľný“ naplnený prácou pre spoločnosť, no takou ktorá nás vystihuje, baví. Alebo, keď práve chceme nerobiť, nech je voľný každý z týchto dní. Technológie na to máme. Len musíme chcieť. Začať myslieť po novom, inak ako doteraz. Ono je to tak, keď nezačneme dobrovoľne, budeme donútení okolnosťami. Či už zmenami, ako je tá klimatická, alebo trhovými silami, ktoré hýbu dnešným svetom. Nebolo by fakt lepšie začať sami od seba?

Zamyslime sa!!!!!!

 

O migrácií tak ako sa hovoriť má
Vypočujte si kliknutím na link: Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migrác...
Hlas zdravého rozumu
Keď niekto rozmýšľa aj srdcom. https://www.europarl.europa.eu/plenary/sk/vod.htm...
Michail Sergejevič Gorbačov
V týchto dňoch svet prišiel o veľkého človeka. Ja osobne o človeka s ktorým bola...
Keď je potrebné počúvať názory, diskutovať a myslieť.
Dnes, keď strácam nádej v ľudstvo. Keď mám dojem, že žijem obklopený tuposťou. K...
Žijeme spolu na našej Zemi
Sledujeme vyhlásenia politikov, ktorý sú poväčšinou v priamom napojení na busine...
Nezabudnime – Zamyslime sa!
Európska komisia – Vyhlásenie Európsky pamätný deň rómskeho holo...
%d blogerom sa páči toto: